DUCH OGNIA

Koncert
Dyrygent - rezydent
Siły natury
Data
Miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki

Koncert symfoniczny, który swoim repertuarem pobudzi wyobraźnię słuchaczy, przedstawiając szerokie aspekty świata dźwięku, kojarzonego z żywiołem ognia. Od hiszpańskiego folkloru M. de Falli, aż po premierową, przepełnioną klimatem Orientu kompozycję z Chin. Zaprezentowany koloryt i energia rytmu orkiestry przywołają ducha mistycznej istoty ognia – Feniksa.


Koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, w ramach Festiwalu "Siły Natury - Moc Ognia"


Koncert dostępny w ramach Abonamentu Siły Natury

Wystąpią:
Jakub Frączek – marimba
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Mariusz Smolij – dyrygent
Radosław Droń – asystent dyrygenta

W programie:
G. Holst - Taniec Ducha Ziemi, Ducha Wody i Ducha Ognia z baletu Perfect Fool
C. Xu - Phoenix na marimbę i orkiestrą smyczkową (europejska premiera)
M. de Falla – Suita z baletu El Amor Brujo
I. Strawiński – Ognisty Ptak


 

Swoją przygodę z tematyką ognia widzowie koncertu inaugurującego festiwal rozpoczną od wysłuchania Tańca Ducha Ziemi, Ducha Wody i Ducha Ognia z baletu Perfect Fool Gustava Holsta. Utwór stanowi otwarcie opery napisanej w latach 1918-1922 i doskonale ilustruje jej przepełniony magią i energią charakter. Ze względu na przywoływane w libretcie duchy żywiołów, muzyka, która stanowi podstawę całościowej kompozycji, odzwierciedla charakter każdego z nich. Łączy się w niej więc pełna życia magia ziemi, przepełniona chłodem i spokojem, magia wody, a także temperamentna i nieprzewidywalna magia ognia. Wszystkie te wrażenia wywoływane są w widzach za pomocą muzyki prezentowanej przez orkiestrę symfoniczną.

Podczas koncertu „Moc Ognia”, po raz pierwszy, europejskiej publiczności zostanie zaprezentowany Phoenix chińskiego kompozytora Xu. Aby kompozycja mogła wybrzmieć z odpowiednią dynamicznością, zostanie ona przedstawiona w wersji na marimbę i orkiestrę smyczkową. Dzięki tego typu połączeniu instrumentów, możliwe będzie wydobycie absolutnego piękna i niepowtarzalności całokształtu utworu. Feniks, jako mityczny ognisty ptak, stał się inspiracją dla wielu twórców muzyki. Każdy z nich dąży do skomponowania dzieła, które umożliwi zilustrowanie siły tego stworzenia, przy zachowaniu jego nieposkromionej, wiecznie odradzającej się natury.

El Amor Brujo w postaci symfonicznej suity jest najczęściej wykonywanym dziełem de Falli. Składają się na nią wszystkie części muzyki baletowej, nad którą prace kompozytor ukończył w 1915 roku.  Pomysł na El Amor Brujo zrodził się z inspiracji działalności andaluzyjskiej Cyganki, która swoim śpiewem i tańcem fascynowała całą Hiszpanię. Przedstawiona w balecie historia przepełniona jest miłosnymi czarami pełnymi temperamentu, namiętności i ognistego żaru, które mają odzwierciedlić naturę hiszpańskiej muzyki cygańskiej. Kwintesencją kompozycji i utworem o szczególnym znaczeniu dla klimatu festiwalowego będzie Taniec Ognia, który rozbudzi wyobraźnię widzów i rozpali muzyczne zmysły.

Ognisty Ptak to suita baletowa, która była pierwszym wielkim sukcesem Strawińskiego. Podstawą opowiedzianej w libretcie historii jest starorosyjska legenda o księciu Iwanie, który z pomocą Ognistego Ptaka uwalnia z rąk czarnoksiężnika Kościeja przepiękną księżniczkę. Muzyka, która została skomponowana dla tej historii łączy w sobie tajemniczość i żywiołowość. Utworem, który szczególnie nawiązuje do ognistej tematyki festiwalu jest Taniec Ognistego Ptaka. Kompozycja ta zalicza się do niezwykle ekspresywnych utworów i przebiega w ostrych, jasnych barwach instrumentów drewnianych przy udziale fortepianu.


Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”.